Gereksiz Maliyetleri Ortaya Çıkarmak İçin Cloud -Waste Belirleme

Gereksiz Maliyetleri Ortaya Çıkarmak İçin Cloud -Waste Belirleme

Cloud’un benimsenmesi, son on yılda ve iyi bir nedenle patladı. Birçok dijital dönüşüm geliştirmesi ve hatta tüm endüstrilerin tamamen yeniden tasavvur edilmesi, doğrudan haritalandırılabilir ve cloud inovasyonuna atfedilebilir. Bu hızlı inovasyon ivmesi, işletmeler ve müşterilerimiz ve son kullanıcılarımızla nasıl bağlantı kurduğumuz üzerinde derin bir etkiye sahip olsa da, clouda giden yolculuk tamamen gün ışığı ve gökkuşaklarından oluşmamaktadır.

Artan verimlilik, hızlandırılmış yenilik ve ekstra esnekliğin yanı sıra, karmaşıklıkta üstel bir artış gözlemlenmektedir ve bu da cloud tabanlı uygulamaları ve iş yüklerini yönetmeyi ve korumayı göz korkutucu bir zorluk haline getirebilir. Bu ek karmaşıklık, cloudda neler olup bittiğine ilişkin görünürlüğü korumayı zorlaştırabilir.

Yönetim zorluklarının ötesinde, kuruluşlar ölçeklendikçe genellikle BT maliyetlerinde büyük artışlarla karşılaşırlar. Eski kaynakları artık ihtiyaç duyulmadığında sistemden çıkarmayı ihmal etmekten veya otomatik ölçeklendirme sorunlarından kaçınmak isterler.  Bunun için cloud israfı ve aşırı harcama, BT ekiplerinin cloud tüketimini benimseme ve hızlandırma sırasında karşılaştığı en yaygın zorluklardan biridir.

İsrafı azaltmanın maliyet avantajları çok büyük olabilir, ancak nereye bakılacağını ve israfın en yaygın kaynaklarının neler olduğunu bilmek, özellikle de kuruluşunuz bulut konusunda nispeten acemiyse zor olabilir.

Yaygın cloud-waste vakaları ve bunlardan nasıl kaçınılacağı

Artık cloud bütçelerinin patlamasına neden olan faktörleri ele aldığımıza göre, gördüğümüz en yaygın cloud israfı durumlarından bazılarına ve gereksiz harcamalardan kaçınmak için sizin ve ekiplerinizin yapması gereken kontrol türlerine bir göz atalım. Birlikte çalıştığımız müşteriler bunları ortadan kaldırdığında olası göreli maliyet tasarruflarına dayanarak bu sorunları büyük, orta ve küçük olarak sınıflandırıyoruz.

Unutulmaması gereken önemli: Deneyimlerimizde gördüğümüz şey bu olsa da, gerçek dünyadaki gerçek etkinin her kuruluşun özel durumuna göre değişeceğini akılda tutmak önemlidir.

Eklenmemiş hacimler (majör)

Örneklerin birden fazla oluşturulması ve sonlandırılması, genellikle belirli birimlerin halihazırda sonlandırılan örneklere bağlı kalmasına neden olur. Bu kullanılmayan ve gözden kaçan hacimler, çok az değer sağlarken veya hiç değer sağlamazken doğrudan maliyetlerin artmasına katkıda bulunur.

Cloud ekipleri, herhangi bir örneğe eklenmiş olarak gösterilmeyen birimleri tanımlamalıdır. Algılandıktan sonra, artık kullanımda değillerse; bağlı olmayan depolama birimlerini silinmek üzere planlamalıdır. Alternatif olarak, bu birimleri çevrimdışı yedekler olarak hizmet edecek şekilde geçirerek ek yükü en aza indirebilirsiniz.

Modelsiz yük dengeleyici (majör)

Yük dengeleyiciler, uygulamanızın yükünü işlemek için trafiği modeller arasında dağıtır. Yük dengeleyici herhangi bir modele bağlı değilse, herhangi bir işlevsellik sağlamadan maliyetleri tüketecektir. Artık bir yük dengeleyici, bir modelin silindiğinin veya başka bir şekilde bozulduğunun bir göstergesi olabilir.

Eklenmemiş yük dengeleyicileri belirlemeli ve bir zamanlar bu yük dengeleyicilerle ilişkilendirilmiş, hatalı şekilde silinmiş bir modelle ilgili daha büyük bir sorun olmadığından emin olmak için iki kez kontrol etmelisiniz. Araştırılacak daha büyük bir sorun olmadığını belirledikten sonra, gerekli kaynak sahiplerine bunları silmeleri gerektiğini bildirin.

Sıfır bağlantıya sahip veritabanı modeli (orta)

Belirli bir zaman çerçevesinde bağlanmayan veritabanlarının, ücretsiz katmanlar hariç tüm hizmet sınıfları için faturalandırılabilir olması muhtemeldir.

Üzerinde anlaşılan belirli bir zaman diliminden sonra (genellikle ekiplerin yaklaşık 14 gün kullandığını görürüz), bu veritabanlarının eski olduğunu düşünmeli ve kaldırmalısınız. Devam etmeden ve o sil düğmesine basmadan önce algılanan hareketsizlik için iyi bir neden olmadığından emin olmak önemlidir.

60 günden eski anlık görüntü (orta)

Anlık görüntüler, zaman içinde belirli bir noktada bilgi işlem örneklerinizin tam bir yedeğini temsil eder. Anlık görüntü yedeklemelerinin sürdürülmesi maliyete neden olur ve anlık görüntüler eskidikçe ve başlangıçta temsil ettikleri örneklerden gitgide daha fazla uzaklaştıkça azalan getiriler sağlar.

Mevzuata uygunluk veya agresif yedekleme programları aksini gerektirmedikçe, eski anlık görüntüler temizlenmelidir. Bir silme işlemi planlamadan veya başka herhangi bir işlem gerçekleştirmeden önce, raporlama amacıyla ve anlık görüntü ilkesinin sosyalleşmesini sağlamak için bir ServiceNow Olayı oluşturun.

Yüksek çekirdek sayılarına sahip örnek (minör)

Daha fazla çekirdeğe sahip bulut sunucuları, görevleri daha hızlı gerçekleştirme ve daha büyük yüklerin üstesinden gelme eğiliminde olacaktır. Ancak, daha fazla güç daha büyük maliyetler getirir. Birçok iş yükü için sekiz çekirdek fazlasıyla yeterli olmalıdır.

Kullanıcılar bu örnekleri tanımlamalı, uyumsuz olarak işaretlemeli ve kaynak sahibine veya operasyon ekibine, sekizden fazla çekirdeğe sahip örneklerin potansiyel olarak küçültülmesi, durdurulması veya silinmesi konusunda bilgi vermelidir.

 

InsightCloudSec, cloud maliyetlerini kontrol altına almaya nasıl yardımcı olabilir?

ICS, tüm cloud platformlarınız genelinde tüm cloud varlık envanteriniz için gerçek zamanlı görünürlük sağlar ve bu da bize, maliyet etkinliğini artırmaya yardımcı olan ilgili içgörüler ve otomasyon sağlama yeteneği verir. Aslında, yukarıda özetlenen sorunların her biri (ve daha pek çoğu) için kutudan çıkar çıkmaz sunulan yerleşik kontroller ve ayrıca yerel botlarla tüm süreci otomatikleştirmek için önerilen iyileştirme adımları ve ipuçlarına sahibiz. Bu nedenle, bulut güvenliğini ve uyumluluğu basitleştirme yeteneği için başlangıçta platformumuzu incelerken, bu kontrolsüz cloud harcamasını ele almak için de kullanabilirsiniz.

Müşterilerimiz, InsightCloudSec lisanslarının maliyetinin bölümlerini veya bazı durumlarda tamamını kapsayan, yıllar içinde cloud faturalarında büyük tasarruflar elde ettiler. (Kendi parasını ödeyebilen bir güvenlik platformuna bayılıyorum!) Cloud’da güvenlikten ödün vermeden nasıl hızlandığınızı ve aynı zamanda biraz tasarruf ettiğinizi öğrenmek istiyorsanız, ücretsiz bir demo talep etmekten çekinmeyin!

Yorum yok

Yorum yaz

Yorum
İsim
E-Mail
Website

Inforte Bilişim A.Ş. tarafından işbu form ile elde edilen kişisel verileriniz esas olarak iş süreçlerimizin iyileştirilmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla işlenebilecek ve yurt dışında yerleşik hosting firmamıza aktarılabilecektir. Mevzuat kapsamındaki haklarınız ile ilgili diğer detaylara ilişkin aydınlatma metnine buradan erişebilirsiniz.